Wrzesień w świetlicy przy ul. Zimowej

Wrzesień w świetlicy przy ul. Zimowej pełen był zajęć o różnorodnej tematyce. Odbyły się pierwsze warsztaty z następujących cyklów: „Savoir-vivre dla dzieci”, „Poezja dla dzieci” oraz „Proza dla dzieci”. W ramach pierwszego z nich, pod kierunkiem p. Justyny Grzegorzewskiej-Bieńkowskej i p. Jolanty Wilk, dzieci zapoznały się ze sposobami kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach życiowych, odegrały tematyczne scenki rodzajowe i namalowały ilustracje do niektórych z nich. W kolejnym tygodniu świetliczaki zaznajomiły się z życiem i twórczością Jana Brzechwy. Wspólnie przeczytaliśmy i omówiliśmy wiersze, m.in. „Leń”, „Na straganie”, „Na wyspach bergamutach”, „Samochwała”, „Entliczek-pentliczek” i wiele innych. Jedna z uczennica, Marcelina J., wyrecytowała z pamięci utwór „Żaba”. Podczas zajęć z cyklu „Proza dla dzieci” zaznajomiliśmy się z historią „Pinokia” i życiem Carlo Collodiego. Dyskutowaliśmy o dziejach drewnianego pajacyka i oceniliśmy jego wybory życiowe oraz cechy charakteru. W drugiej połowie września odbyło się przygotowanie dzieci do konkursu o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Z pomocą p. Macieja Wyrzykowskiego powtórzyliśmy niezbędną wiedzę i przeprowadziliśmy konkurs dla klas 1. Koniec września zwieńczyło rozstrzygnięcie konkursu „Moja wakacyjna przygoda” oraz wykonanie pierwszego zadania z ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Europa i ja”.