Uczeń dla Ucznia Korepetytorem - rok szkolny 2021/22

„Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział,

nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał,

nie żeby go wszystko troszkę obchodziło,

a żeby go coś naprawdę zajmowało.”

– Janusz Korczak

Okres pandemii i możliwości jakie odkryliśmy podczas nauki zdalnej pokazały nam nowe opcje – wspieranie edukacji w formie on-line.

W erze nowoczesnych technologii nauka może być z powodzeniem wspierana w takiej formie, a co ważne może się odbywać z każdego miejsca. Wykorzystanie Internetu stało się więc dobrym sposobem aktywizowania uczniów do nauki. Budzenie ciekawości i rozwijanie zainteresowań poznawczych, odkrywanie i stymulowanie indywidualnych talentów dzieci i młodzieży wspomagają nowoczesne techniki nauczania. Wszelkie innowacyjne propozycje wprowadzane do tradycyjnego kształcenia podnoszą jego atrakcyjność, a co ważne stają się skutecznym sposobem przekazywania wiedzy przez nauczyciela, a także dały nowe możliwości uczniom.

To dzięki nauce zdalnej w naszej szkole narodził się pomysł „Uczeń dla Ucznia Korepetytorem”. Wydawało się nam, iż powrót do nauki stacjonarnej sprawi, że uczniowie nie będą zainteresowani taką formą wsparcia swojej edukacji. To jednak na ich prośbę e-korepetycje odbywały się również w tym roku szkolnym. Ponadto bardzo cieszy nas fakt, że z takiej formy wsparcia nauki skorzystali również uczniowie z domu dziecka. Nasi uczniowie – korepetytorzy udzielali e-korepetycji z matematyki, języka angielskiego, języka polskiego, informatyki, historii oraz języka niemieckiego. Podczas spotkań miło było mi obserwować ogromne zaangażowanie z obu stron oraz budujące się relacje. Wspólnie korepetytorzy udzielili 220 godzin e-korepetycji.

W tym roku wśród naszych korepetytorów obserwowałam dużą swobodę w posługiwaniu się różnymi narzędziami i metodami wspierającymi edukację zdalną oraz podnoszące się umiejętności uważnego słuchania oraz współpracy. Ponadto do zespołu korepetytorów dołączyli uczniowie z klas szóstych, którzy mieli również niepowtarzalną okazję by wspierać w nauce uczniów z naszej szkoły oraz z domu dziecka.

Bardzo dziękujemy naszym uczniom-korepetytorom za ogromne zaangażowanie, za poszukiwanie nowych możliwości wspierających naukę oraz działalność w obszarze wolontariatu uczniowskiego. Podziękowania kierujemy także do uczniów, którzy korzystali z e-korepetycji i

obdarzyli zaufaniem innych uczniów. Ważną rolę odgrywają również Rodzice, którzy z entuzjazmem przyjęli nasz pomysł i wspierali uczniów w jego realizacji – dziękujemy.

Agnieszka Pietras