Program profilaktyczny „DEBATA”

Szanowni Państwo !

W dniu 09.11 dla uczniów klas VII-VIII przeprowadzony będzie program profilaktyczny „DEBATA”.

Poprowadzą go trenerzy z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień

ul. Wrzosowa 100

62-006 Bogucin

Jest to zespół posiadający uprawnienia do realizacji rekomendowanej wersji programu „DEBATA”.

Adresatami programu jest grupa dzieci jeszcze przed inicjacją alkoholową (wiek 12 – 14 lat). Program ma charakter uprzedzający. Jego zadaniem jest zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu, towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy trzeźwości. Spotkanie służy przyjrzeniu się przekonaniom normatywnym młodzieży i próbie ich modyfikacji.

PROGRAM JEST OPARTY O TRZY STRATEGIE

STRATEGIA I – Korekta przekonań normatywnych

STRATEGIA II – Kształtowanie systemu wartości

STRATEGIA III – Wiedza o realnych konsekwencjach

WALORY PROGRAMU

Program „Debata” reprezentuje formę krótkiej interwencji profilaktycznej w grupie i ma za zadanie redukować czynniki ryzyka: poznawcze i społeczne skłaniające młodych ludzi do picia alkoholu. Obecna wersja programu znajduje się w „Systemie rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego” wdrażanym przez: Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Psychiatrii i Neurologii.

Czas trwania programu: 2 godziny lekcyjne w każdej klasie