Zajęcia z pierwszej pomocy w świetlicy

Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Mimo to, bardzo często  w sytuacjach zagrożenia nie wiemy, jak się zachować
i jak pomóc?

Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Należy więc uczyć pierwszej pomocy i oswajać z nią najmłodszych. Dzieci często nie mają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie.

Podczas zajęć świetlicowych dzieci z klas pierwszych uczestniczyły w zajęciach  z udzielania pierwszej pomocy prowadzonych przez Pana Macieja Wyrzykowskiego.

Uczniowie podczas zajęć poznali schemat układania osoby poszkodowanej w bezpiecznej pozycji bocznej, a następnie mogły przećwiczyć
tą umiejętność na swoich rówieśnikach. Dzieci bez wahania, współpracując ze sobą, ułożyły w pozycji bezpiecznej prowadzącego zajęcia, by pokazać czego nauczyły się podczas zajęciach.

Zajęcia miały na celu zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Były to doskonałe zajęcia – połączenie zabawy     z przekazaniem bardzo ważnej wiedzy, która może mieć nieoceniony efekt – uratowanie ludzkiego życia.

Dzieci poznały numery alarmowe służb ratowniczych oraz procedury wzywania Pogotowia Ratunkowego.

Z ogromną satysfakcją można stwierdzić, że wiedza jaką zdobyły podczas zajęć z pewnością będzie im pomocna w sytuacji konieczności udzielenia pierwszej pomocy.

Maciej Wyrzykowski