Jasełka

W środę 18 grudnia mieliśmy okazję obejrzeć dzieci z kasy 2b i 2c występujące w jasełkach. Historia przedstawień jasełkowych sięga zamierzchłych czasów. Podobno twórcą jasełek był sam Św. Franciszek z Asyżu. Samo słowo „jasełka” oznacza żłób, paśnik dla bydła i zwierząt leśnych. Jest to bezpośrednie nawiązanie do tematyki jasełek, czyli historii narodzenia Jezusa w Betlejem. Nasze szkolne jasełka miały charakter bajkowo - ludowy. Do Pana Jezusa przychodziły z darami postacie z bajek, górale, pasterze i szkolne dzieci. Piękne dekoracje i wspaniałe kolorowe stroje stworzyły wyjątkowy nastrój. Dzieci były bardzo przejęte. Dla wielu z nich był to pierwszy występ na scenie przy licznej widowni. Wszystkim dzieciom należą się wielkie brawa. Należy się tylko cieszyć, że możemy dziś przygotowywać i uczestniczyć w takich spotkaniach i jasełkach. Wielu z nas pamięta czasy, kiedy było to niemożliwe.

Iwona Zygał