O Prawdzie i Pamięci…

Niecodzienną lekcję historii odbyli uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej w Nowej Iwicznej, 28 września 2023 roku podczas uroczystości pośmiertnego nadania Honorowego Medalionu Pamięci Pieta Miednoje 1940 Św. Ks. Kan. Andrzejowi Kwaśnikowi w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego w Starej Iwicznej oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Lesznowoli z siedziba w Starej Iwicznej.

Po uroczystej Mszy Świętej i uroczystym Przekazaniu Honorowego Medalionu Pamięci Pieta Miednoje 1940 nastąpiła prezentacji publikacji „ Prawda i Pamięć” autorstwa Michała Krzysztofa Wykowskiego wraz ze współautorem, zarazem jego synem Stanisławem Wojciechem Wykowskim.

Była to „Prawda i pamięć” bardzo trudna dla młodych ludzi. Prowadzący uroczystość insp. Grzegorz Jach umiejętnie, podkreślając współpracę pokoleniową w relacji ojciec – syn, w pracy nad publikacją -zaangażował młodych ludzi do zdawania pytań autorom. Młodzież pytała o trudności w pracy nad książką, o emocje towarzyszące procesowi twórczemu oraz o pozyskanie materiałów do pracy. Ta niecodzienna lekcja trudnej historii o bestialskich zbrodni dokonanych na polskich oficerach, policjantach, księżach, nauczycielach i wielu innych, grzebanych w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Bykowni k. Kijowa, Chersonu, Kuropatach k. Mińska i prawdopodobnie jeszcze w innych nieznanych dotąd miejscach na terenie Rosji Sobieckiej, zostanie na długo w pamięci naszych ósmoklasistów. Na zakończenia spotkania odbył się występ policyjnej orkiestry honorowej wraz z solistką, której śpiew wszystkich zachwycił.

„ Pamięć o dramacie, krzywdzie, niesprawiedliwości i zabranym dzieciństwie. O samotnej matce, zmagającej się z odpowiedziami na trudy życia, wychowaniem dzieci, walka o poczucie bezpieczeństwa i godność okaleczonej rodziny, również do własnego szczęścia.”

Powtarzając za autorami publikacji „ Prawda i Pamięć” to dla dbających o szacunek dla Ofiar i popularyzację wiedzy o tej tragicznej karcie historii z lat 1939-1945 w 2003 roku ustanowiono Honorowy Medalion Pamięci „ Pieta Miednoje 1940”, którego dwudziestolecie Kapituły obchodzimy w bieżącym roku. Dotychczas uhonorowano 25 osób i instytucji szczególnie uznanych i docenianych przez członków Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939r, w tym także pośmiertnie Św. Ks. Kan. Andrzeja Kwaśnika.

Autorka: Małgorzata Kubiak, nauczycielka historii

w Szkole Podstawowej w Nowej Iwicznej